Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
(Wersja opublikowana)
Uchwała Nr XXVI/48/05 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 9 sierpnia 2005r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Powiatu Kieleckiego...
Uchwała Nr XXVI/48/05
Rady Powiatu w Kielcach
z dnia 9 sierpnia 2005r.


w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Powiatu Kieleckiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazania organów do tego uprawnionych.


Na podstawie art. 34a. ustawy z dnia 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2003r. Nr 15 poz. 148 z późn. zm.) oraz art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz. 1592 z późn. zm.) Rada Powiatu uchwala, co następuje:



§ 1

1. Wierzytelności jednostek organizacyjnych Powiatu Kieleckiego z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym mogą być umarzane w całości lub w części, rozkładane na raty, albo terminy ich płatności mogą być odraczane.


§ 2

Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1. decyzji – rozumie się przez to wyrażone na piśmie oświadczenie woli organu uprawnionego w sprawie umarzania wierzytelności, rozłożenia na raty lub odraczania terminu płatności.

2. wierzytelności – rozumie się przez to należność pieniężną o której mowa § 1 ustęp 1 /wierzytelność główna/, przypadająca od jednego dłużnika wraz z należnymi odsetkami – i kosztami dochodzenia należności /wierzytelności uboczne/ według stanu w chwili podejmowania decyzji, a jeżeli należność główna zostanie zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty – sumy tych należności ubocznych.


§ 3

Do umarzania odraczania, rozkładania na raty wierzytelności uprawniony jest:

1. Kierownik powiatowej jednostki organizacyjnej w tym Starosta
w zakresie wierzytelności Starostwa Powiatowego z zastrzeżeniem pkt. 2.

2. Zarząd Powiatu w stosunku do wierzytelności, których wartość (suma należności głównej i ubocznych) przekracza kwotę 10.000 zł.


§ 4

1. Wierzytelność może być umorzona w całości lub w części, jeżeli:

1/ wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego,

2/ nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł a krąg jego spadkobierców nie został urzędowo ustalony,

3/ zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności, lub postępowanie egzekucyjne stało się nieskuteczne.

2. Wierzytelności mogą być również umorzone w całości lub w części mimo braku okoliczności wymienionych w ust. 1, jeżeli za umorzeniem przemawia ważny interes strony lub interes publiczny, a odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewniłoby spłaty tych wierzytelności.

3. Umorzenie wierzytelności, za którą odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.

4.Umorzenie wierzytelności głównej powoduje również umorzenie wierzytelności ubocznych w całości lub w części, w jakiej została umorzona wierzytelność główna.

5. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części wierzytelności, w decyzji należy określić termin zapłaty pozostałej części wierzytelności. W razie nie dotrzymania zakreślonego terminu zapłaty pozostałej części wierzytelności umorzenie może być w całości cofnięte.


§ 5

1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika, w spłaceniu wierzytelności, o których mowa w § 1 może nastąpić:

1/ rozłożenie na raty zapłaty całości lub w części wierzytelności,

2/ odroczenie terminu zapłaty całości lub części wierzytelności.

2. Rozłożenie na raty obejmuje zarówno wierzytelność główną, jak również wierzytelności uboczne.

3. Odroczenie może nastąpić o ile wniosek o odroczenie został wniesiony przed upływem terminu płatności.

4. W decyzji o rozłożeniu na raty lub odroczeniu wskazuje się nowy termin płatności. Jeżeli w terminie określonym w decyzji dłużnik nie dokonał zapłaty odroczonej wierzytelności bądź nie zapłacił którejkolwiek z rat na jakie została rozłożona wierzytelność, terminem płatności tej raty lub odroczonej wierzytelności jest termin zapłaty obowiązujący przed wydaniem decyzji.


§ 6

1. Umorzenie wierzytelności, w przypadkach określonych w § 4 ust. 1 pkt 1 i 3 i ust. 2, może nastąpić na wniosek dłużnika, a w przypadkach określonych w § 4 ust. 1 pkt 1, 2 i 3 – również z urzędu.

2. Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty zapłaty wierzytelności albo wierzytelności zaległej może nastąpić jedynie na wniosek dłużnika.


§ 7

1. Organ uprawniony do umarzania, rozkładania na raty lub odraczania może cofnąć swoją decyzję o umorzeniu, rozłożeniu na raty lub odroczeniu wierzytelności jeżeli:

1/ wyjdzie na jaw, że dowody na podstawie których wierzytelność umorzono, odroczono lub rozłożono na raty okazały się fałszywe bądź że decyzja została wydana w wyniku przestępstwa albo, że dłużnik wprowadził ten organ w błąd co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji,

2/ decyzja została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez dłużnika określonych czynności, a dłużnik nie dopełnił ich w wyznaczonym terminie.


§ 8

Zasady określone w niniejszej uchwale nie mają zastosowania do wniosków złożonych i rozpatrzonych przed jej podjęciem.


§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Kieleckiego.


§ 10

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.




Przewodniczący Rady
Henryk Mieczysław Milcarz
Wprowadził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-08-25 11:51:56
Zmienił: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-08-25 11:52:46
Zatwierdził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-08-25 11:52:48
Przeczytano: 820 razy.