Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
(Wersja opublikowana)
Uchwała Nr XIII/20/04 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie przyjęcia "Programu współpracy Powiatu Kieleckiego na 2004 rok z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku pub."
Uchwała Nr XIII/20/04
Rady Powiatu w Kielcach
z dnia 31 marca 2004 r.


w sprawie przyjęcia "Programu współpracy Powiatu Kieleckiego na 2004 rok z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego"


Na podstawie art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym
/Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1592 z późno zm./ w związku z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia
24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie /Dz. U. z 2003 r.
Nr 96 poz. 873/ uchwala się co następuje:


§1

Przyjmuje się "Program współpracy Powiatu Kieleckiego na 2004 rok z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego"
w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.


§2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.


§3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.




Przewodniczący Rady
Henryk Mieczysław Milcarz







Załącznik
do Uchwały Nr XIII/20/04
Rady Powiatu w Kielcach
z dnia 31 marca 2004 r.



PROGRAM WSPÓŁPRACY POWIATU KIELECKIEGO NA 2004 ROK
Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ INNYMI PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO



Wstęp

Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, stanowi propozycję działań, które realizowane będą w roku 2004.
Program ten ma charakter otwarty na nowe rozwiązania szczególnie wynikające z ofert zgłaszanych przez organizacje pozarządowe.
Program wpisuje się w realizację celów zawartych w ”Programie Działań Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Kieleckiego na lata 2004 – 2008 przyjętego Uchwałą Nr XI/3/2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 5 lutego 2004 r.
Celem nadrzędnym programu jest poprawa jakości życia mieszkańców Powiatu Kieleckiego oraz zapobieganie i ograniczenie ryzyka wykluczenia społecznego, ubóstwa marginalizacji, dyskryminacji .
Z jakością życia ściśle się wiąże jakość świadczonych usług nieprodukcyjnych w tym
w instytucjach infrastruktury społecznej zaspakajających potrzeby obywateli, jak również dostęp do ich korzystania. Na jakość świadczonych usług ma bezpośredni wpływ informacja o potrzebach i oczekiwaniach obywatela- klienta , ponieważ usługi wtedy są coś warte, jeżeli są zgodne z jego oczekiwaniami .
W związku z powyższym koniecznością staje się bliższy kontakt organów Powiatu Kieleckiego z mieszkańcami, celem podejmowania działań zgodnych z oczekiwaniami, zwłaszcza, że mieszkańcy sami dają wyraz swojej aktywności poprzez tworzenie nowych form świadczenia usług i samopomocy.
Rada Powiatu w Kielcach stoi na stanowisku, że wspomaganie organizacji pozarządowych jest realizacją konstytucyjnej zasady pomocniczości, umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot. Stąd szczególny obowiązek tworzenia współpracy z organizacjami pozarządowymi. Rada jest przekonana, ze wszelka współpraca z obywatelami winna realizować się na zasadach partnerstwa i suwerenności stron. Biorąc pod uwagę sprawne funkcjonowanie organizacji pozarządowych, współpraca ta może spowodować istotne odciążenie sektora publicznego w realizacji niektórych zadań.
Uchwalenie niniejszego Programu jest wyrazem polityki władz Powiatu Kieleckiego wobec organizacji pozarządowych, mających jednocześnie na uwadze zapewnienie tym organizacjom lepszych warunków funkcjonowania oraz wspierania własnych inicjatyw i działań na terenie powiatu kieleckiego.


§ 1

1.Program współpracy Powiatu Kieleckiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, działającymi na jego terenie lub na rzecz jego mieszkańców, jest jednym z elementów polityki społecznej i finansowej władz powiatu.

2.Ilekroć w programie mowa jest o ustawie to rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz.873).


§ 2

Sfera zadań publicznych obejmuje zadania, o których mowa w art.4 ustawy, ze szczególnym uwzględnieniem w roku 2004 zadań z zakresu:
I. Pomocy społecznej.
1.Realizacja całokształtu zadań związanych z pomocą społeczną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
2.Wspomaganie ośrodków pomocy społecznej w zakresie pozyskiwania środków na ten cel oraz organizacji pozarządowych.
3.Dotacje do podejmowanych wspólnych działań na rzecz mieszkańców powiatu (osób niepełnosprawnych) dotyczących: szkolenia, zatrudnienia specjalistów na turnusach rehabilitacyjnych, działalności Centrum Integracji Społecznej itp.

II. Ochrony i promocji zdrowia.
1.Prowadzenie całokształtu działań z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia.
2.Współpraca w zakresie pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla jednostek ochrony zdrowia.
3.Tworzenie zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, mających na celu przygotowywanie rozwiązań z zakresu ochrony i promocji zdrowia, alkoholizmu, narkomanii.

III. Działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
1.Realizacja całokształtu zadań przez PCPR, POZRON, PUP z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej ( turnusy rehabilitacyjne, likwidacja barier architektonicznych, zakup środków ortopedycznych , zatrudnienie osób niepełnosprawnych, szkolenie, pożyczki itp.)
2.Wyposażenie niepełnosprawnych w wiedzę na temat metod i technik poszukiwania pracy, autoprezentacji oraz podniesienia wiary we własne możliwości.
3.Współpraca w pozyskiwaniu środków finansowych z innych źródeł, a w szczególności z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej.

IV. Promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej.
1.Działania z zakresu promocji zatrudnienia i aplikowania o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego.
2.Współdziałanie z organizacjami pozarządowymi w zakresie pozyskiwania ofert pracy i kierowania do podmiotów gospodarczych finansowej pomocy publicznej.
3.Wspieranie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu ( szkolenia, zatrudnianie subsydiowane i staże dla absolwentów, zatrudnianie młodocianych, doradztwo i poradnictwo zawodowe).
4.Organizowanie szkoleń i konsultacji z zakresu przygotowania wniosków o dotacje na realizację zadań publicznych.

V. Nauki, edukacji, oświaty i wychowania.
1.Udział w realizacji programów edukacyjnych.
2.Współpraca w zakresie organizacji olimpiad przedmiotowych, konkursów, szkoleń.
3.Współpraca w zakresie bieżącego utrzymania i poprawy stanu technicznego obiektów dydaktycznych i sportowych szkół .
4.Przygotowywanie i opracowywanie materiałów promujących szkoły.
5.Wspieranie nowatorskich form służących propagowaniu dorobku kulturalnego „małych ojczyzn” w ramach wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

VI. Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.
1.Uczestnictwo w ponadgminnych, regionalnych, wojewódzkich, krajowych przedsięwzięciach artystycznych: festiwale, przeglądy, konkursy, plenery, wystawy, warsztaty, spotkania, seminaria, konferencje, szkolenia, kursy (dotyczy to również fundowania nagród).
2.Udział i wydawanie niskonakładowych, niekomercyjnych publikacji, opracowań
o charakterze naukowo- badawczym dotyczących dziedzictwa kulturowego powiatu
i regionu.
3.Opracowanie i wdrożenie z samorządami lokalnymi i organizacjami społecznymi kalendarza powiatowych imprez kulturalnych.

VII. Upowszechniania kultury fizycznej i sportu.
1.Upowszechnianie różnych form wypoczynku i rekreacji ruchowej dzieci i młodzieży oraz integracji osób niepełnosprawnych.
2.Wspieranie systemu współzawodnictwa sportowego.
3.Opracowanie i wdrażanie z samorządami lokalnymi i organizacjami sportowymi kalendarza imprez sportowych i rekreacyjnych.

VIII. Ekologii i ochrony środowiska
1.Udział w programach ekologicznych (np. Szukaj zysku w odzysku).
2.Udział w akcji „Czyste szlaki turystyczne.”
3.Fundowanie nagród w konkursach ekologicznych.


§ 3

Współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w zakresie realizacji zadań, o których mowa w §2 może mieć formy:
1)zlecania realizacji zadań publicznych,
2)działania na rzecz wzmocnienia instytucjonalnego organizacji pozarządowych np. konsultacje, szkolenia, konferencje,
3)udzielanie informacji o innych niż budżet powiatu kieleckiego źródłach dofinansowania inicjatyw organizacji pozarządowych,
4)udostępnianie informacji o projektach realizowanych przez organizacje pozarządowe,
5)wspieranie działań organizacji pozarządowych, mających na celu propagowanie wśród mieszkańców powiatu kieleckiego idei integracji europejskiej.
6)tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli: organizacji pozarządowych, Rady Powiatu w Kielcach, Starostwa Powiatowego w Kielcach i jednostek organizacyjnych powiatu.


§ 4

Zlecanie realizacji zadań publicznych z zakresu ujętego w § 2 odbywa się w trybie regulowanym ustawą.


§ 5

Wysokość środków przeznaczonych na zlecanie realizacji zadań, o których mowa w § 2 określa uchwała Nr XI/2/04 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 5 lutego w sprawie uchwalenia budżetu powiatu na 2004 rok.
Wprowadził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2004-04-26 12:03:59
Zmienił: Jadwiga Witkowska-Simlat 2004-04-26 12:14:54
Zatwierdził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2004-04-26 12:15:48
Przeczytano: 1008 razy.