Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
Wersja archiwalna z 2003-12-30 13:42:49 (Wersja opublikowana)
Uchwała Nr III/2/2003 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 27 stycznia 2003r. w sprawie zatwierdzenia projektu zestawienia przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2003 rok
Uchwała Nr III/2/2003
Rady Powiatu w Kielcach
z dnia 27 stycznia 2003r.

w sprawie zatwierdzenia projektu zestawienia przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na
2003 rok


Na podstawie art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r.o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2002r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.), art. 420 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 Prawo Ochrony Środowiska (Dz. U. Nr 62 poz. 627 z późn. zm.) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

§ 1

Zatwierdza się zestawienie przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2003r. w brzmieniu ustalonym
w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały.

§2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§3

Zestawienie, o którym mowa w § 1, podlega ogłoszeniu przez umieszczenie na tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego.

§4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2003 roku.


Przewodniczący Rady
Henryk Mieczysław Milcarz



Uzasadnienie

l. Realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami.
Zadania z zakresu gospodarki odpadami są od lat zadaniami priorytetowymi. W dalszym ciągu dofinansowane będą zakupy kontenerów przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów w gminach. Stosowanie zasady selektywnej zbiórki odpadów poprzez wydzielanie z całego strumienia następujących grup:
-szkła
-tworzyw sztucznych
-makulatury
znacznie ogranicza ilość odpadów kierowanych na składowiska, gdzie odpady są unieszkodliwiane poprzez składowanie. Ograniczanie ilości odpadów kierowanych do składowania wpływa na wydłużenie czasu eksploatacji istniejących składowisk. Wśród odpadów wydzielonych selektywnie znajdują się surowce i materiały nadające się do ponownego gospodarczego wykorzystania.

2.Edukacja ekologiczna oraz propagowanie działań proekologicznych i zasady zrównoważonego rozwoju.
Świadomość ekologiczna społeczeństwa uzależniona jest od poziomu wiedzy o ekologii i środowisku. Podnoszenie wiedzy ekologicznej osiągane jest między innymi poprzez prowadzenie szkoleń i akcji edukacyjnych. Śladem lat ubiegłych edukacją ekologiczną objęta zostanie przede wszystkim młodzież szkolna. Szczególna uwaga poświęcona zostanie na edukację młodzieży uczącej się w szkołach będących jednostkami podległymi powiatowi. Dla młodzieży przewidywane jest zorganizowanie konkursów związanych z ochroną środowiska, w tym selektywnego zbierania poszczególnych strumieni odpadów. Szczegóły tych akcji określone zostaną w opracowanych programach.
Edukacja ekologiczna prowadzona będzie również dla mieszkańców gmin. W programie edukacji znajdą się zagadnienia z zakresu prowadzenia selektywnej gospodarki odpadami, płynących z tego tytułu korzyści dla mieszkańców i środowiska oraz z zakresu wykorzystywania różnego rodzaju paliw alternatywnych.
Organizatorami konkursów ekologicznych może być Powiat Kielecki lub inne jednostki.

3. Wspomaganie realizacji zadań państwowego monitoringu środowiska.
W roku 2002 rozpoczęto realizację zadania pn.: założenie systemu informacji przestrzennej (SIP) powiatu dla potrzeb ochrony środowiska W ramach realizacji zadania z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotychczas wydatkowano środki na:
1) rozbudowę serwera sieciowego w PODGiK
2) zakup komputerów
3) zakup zdjęć lotniczych całego powiatu
4) wykonanie dla 3 gmin opracowań geodezyjno - informatycznych z zakresu systemu informacji przestrzennej.

Konieczna jest kontynuacja zadania z uwagi na fakt, że system ten umożliwi między innymi realizacje ustawowego zadania o dostępie do informacji o środowisku. Opracowanie tzw. ortofotomapy w oparciu o zdjęcia lotnicze ma służyć jako tło do budowy baz systemu informacji o terenie wykorzystywanych przy podejmowaniu decyzji o przedsięwzięciach dotyczących środowiska oraz jako niezależne narzędzie dla potrzeb zarządzania i opracowywanych strategii rozwoju powiatu.
Ponadto podjęte w ubiegłym roku działania będą służyć rozbudowie i rozszerzeniu sieci komputerowej Starostwa. Włączenie do sieci jednostek organizacyjnych pozwoli na szybki przepływ informacji, wykorzystywanie posiadanych oprogramowań komputerowych na wszystkich stanowiskach włączonych w sieć, a tym samym umożliwi szersze pozyskiwanie i aktualizację danych gromadzonych w zasobie SIP.

4. Realizacja zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej, w tym instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji.
Małe zasoby wód powierzchniowych powiatu kieleckiego, górski i podgórski charakter rzek, który powoduje znaczne i szybkie odpływy wód powodują potrzebę inwestowania w zbiorniki małej retencji. Odbudowa małych zbiorników wodnych umożliwi zatrzymanie wody na terenie powiatu, wpłynie na poprawę stosunków wodno - gruntowych, co może mieć związek z rolniczym wykorzystywaniem gruntów. Niewątpliwie wpłynie również na rozwój powiatu poprzez podniesienie jego atrakcyjności turystycznej.
Dla rzek powiatu powinny być również wyznaczone obszary zalewowe, które mogą ograniczać skutki występujących powodzi.

5. Wspieranie działań przeciwdziałających zanieczyszczeniom.
W grupie zadań objętych dofinansowaniem mogą znaleźć się wszystkie działania przeciwdziałające zanieczyszczeniom w każdym elemencie środowiska tj. gospodarce odpadowej, gospodarce wodno - ściekowej, ochronie atmosfery, ochronie przyrody oraz rekultywacji terenu nie wynikającej z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
W najbliższym czasie ukażą się przepisy określające standardy środowiska w każdym jego elemencie. Podejmowanie działań służących przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom będzie prowadziło w efekcie do osiągnięcia takiego stanu środowiska, który zapewni atrakcyjność powiatu i będzie jednym z atutów przy jego promowaniu.

6. Inne zadania służące ochronie środowiska i gospodarce wodne, wynikające z zasad zrównoważonego rozwoju, w tym programy ochrony środowiska.
Zgodnie z ustawą o odpadach Powiat zobowiązany jest do opracowania w terminie do końca bieżącego roku powiatowego planu gospodarki odpadami. Plan ten w powiązaniu z planami: wojewódzkim i gminnymi służyć ma osiągnięciu celów założonych w polityce ekologicznej państwa, a także stworzeniu zintegrowanej sieci instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów.
Zmieniające się w dużym tempie przepisy z zakresu ochrony środowiska, wprowadzanie nowych przepisów wykonawczych wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji pracowników Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Podnoszenie kwalifikacji będzie realizowane poprzez samo dokształcanie pracowników oraz ich udział w szkoleniach organizowanych przez jednostki zewnętrzne. Z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Ochrony Środowiska finansowane będą szkolenia z zakresu gospodarki wodno - ściekowej, gospodarki odpadowej, ochrony powietrza atmosferycznego oraz ochrony przed hałasem i
wibracjami, a także z zakresu promieniowania elektromagnetycznego.
Każdego roku, we wrześniu, organizowana jest światowa akcja sprzątania świata. Powiat chcąc uczestniczyć w tej akcji powinien mieć zabezpieczone środki finansowe między innymi na zakup worków do zbiórki odpadów, zabezpieczenie odbioru zebranych odpadów oraz transport do wyznaczonych miejsc, w których przeprowadzana będzie akcja itp.
Ekologia i ochrona środowiska to hasła, pod którymi przeprowadzane są konkursy organizowane przez różne organizacje skierowane szczególnie do młodzieży. Organizatorzy tych konkursów często zwracają się z prośbą o ich dofinansowanie lub sfinansowanie nagród dla laureatów. Ponieważ cel jest szczytny, gdyż konkursy te propagują wiedzę ekologiczną, a nagrody zachęcają młodzież do uczestnictwa w nich, zasadnym staje się uwzględnienie zasady partycypacji środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kosztach organizowanych konkursów.
Ponieważ doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że pojawiają się zadanie wymagające zaangażowania środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które trudno przewidzieć, a mogą to być np. zdarzenia losowe, czy chociażby przypadek konieczności unieszkodliwienia rtęci, której źródło pochodzenia do dnia dzisiejszego mimo zaangażowania policji nie zostało ustalone, koniecznym jest zabezpieczenie środków również na tego typu potrzeby.

Załącznik Nr l
Do Uchwały Nr III/2/2003
Rady Powiatu w Kielcach
z dnia 27 stycznia 2003 r.
Lp.ZadaniaKwota zł
Projekt zestawienia wydatków ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2003 roku z przeznaczeniem na:
1.Realizacja przedsięwzięć z gospodarką odpadami w gminach powiatu kieleckiego130.000
2.Edukacja ekologiczna oraz propagowanie działań proekologicznych i zasad zrównoważonego rozwoju40.000
3.Wspomaganie realizacji zadań państwowego monitoringu środowiska215.000
4.Realizacja zadań modernizacyjnych i inwestycyjnych służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej, w tym instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej120.000
5.Wspieranie działań przeciwdziałających zanieczyszczeniom520.000
6.Inne zadania ustalone przez samorząd powiatu służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej, wynikające z zasady zrównoważonego rozwoju, w tym na: -plan gospodarki odpadami, -szkolenia pracowników starostwa z zakresu ochrony środowiska, -udział 128.404
OGÓŁEM1.153.404
Lp.ŹródłoKwota zł
Stan środków na początek 2003 roku653.404
Rok 2003500.000
1Z tytułu opłat i kar za korzystanie ze środowiska, składowanie i magazynowanie odpadów (wpływ z Urzędu Marszałkowskiego)480.000
2Pozostałe20.000
OGÓŁEM1.153.404
Wprowadził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2003-12-30 13:05:07
Zmienił: Jadwiga Witkowska-Simlat 2003-12-30 13:05:07
Zatwierdził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2003-12-30 13:42:49
Przeczytano: 1053 razy.
Archiwum:
Wersja archiwalna z 2003-12-30 13:42:49 (Wersja opublikowana)
Uchwała Nr III/2/2003 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 27 stycznia 2003r. w sprawie zatwierdzenia projektu zestawienia przychodów i wydatków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na 2003 rok