Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
(Wersja opublikowana)
PROTOKÓŁ NR XXI/2005 z sesji Rady Powiatu w Kielcach, która odbyła się w dniu 23 luty 2005 roku w budynku Automobilklubu Kieleckiego, Ośrodek Sportowo-Turystyczny „Moto-Raj” TOR - Kielce w Miedzianej Górze w godz.10.00–13.30
PROTOKÓŁ NR XXI/2005
z sesji Rady Powiatu w Kielcach, która odbyła się
w dniu 23 luty 2005 roku w budynku Automobilklubu Kieleckiego, Ośrodek Sportowo-Turystyczny „Moto-Raj” TOR - Kielce w Miedzianej Górze w godz. 10.00 – 13.30

Do pkt 1

Quorum w dniu 23 luty 2005 r. wynosiło 27 radnych. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Radni nieobecni usprawiedliwieni :

1. Pani Ewa Cybula

2. Pani Urszula Rysińska


W obradach brali udział :
-Zbigniew Banaśkiewicz - Starosta Kielecki,

-Krystyna Kaczmarska - Wicestarosta Kielecki,

-Zenon Janus - Członek Zarządu Powiatu,

-Ryszard Barwinek - Członek Zarządu Powiatu,

-Maria Klusek - Skarbnik Powiatu,

-Ewa Kokowska–Radca Prawny,

-Aleksander Błoniarz– Dyrektor PZD w Kielcach,

-Zdzisław Molenda – Kierownik POZiRON

-Wojciech Machowski - Powiatowy Rzecznik Konsumentów


oraz zaproszeni goście :
1.Pan Ryszard Żelazny Przewodniczący Rady Gminy Miedziana Góra

2.Pan Maciej Lubecki Wójt Gminy Miedziana Góra

3.Pan Zdzisław Kowalski Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

4.Pan Ryszard Wydrzyński Komendant Miejski Policji w Kielcach

5.Pan Jerzy Kurek Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach


Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz otworzył obrady, przywitał radnych i wszystkich uczestników sesji.
Następnie poinformował, że w dniu 23 luty 2005 r. wpłynęło pismo od Starosty Kieleckiego z wnioskiem o zdjęcie z porządku obrad sesji dwóch projektów uchwał w sprawie :

1)wyłączenia z Zespołu Szkół Nr 7 CKU w Podzamczu Chęcińskim szkół ponadgimnazjalnych i rozwiązania Zespołu,

2)włączenia do Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach Technikum Nr 5, Technikum Uzupełniającego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej wyłączonych z Zespołu Szkół Nr 7 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Podzamczu Chęcińskim,



Starosta w tym piśmie wystąpił również z prośbą o umieszczenie w porządku obrad projektu uchwały w sprawie przyjęcia Apelu Rady Powiatu w Kielcach dotyczącego restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.


Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz zaproponował również, aby projekt uchwały w sprawie przyjęcia projektu regulaminu określającego szczegółowe warunki przyznawania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy i mieszkaniowego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Powiat Kielecki, został rozpatrzony po sprawozdaniu Starosty Kieleckiego z działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami.


Radny Marek Kwiecień zapytał :

·Jak Zarząd widzi dalsze funkcjonowanie szkół w Podzamczu Chęcińskim ?

·Skąd Zarząd weźmie środki (300 tys. zł.), aby dołożyć do tych szkół ?

·Czy do końca lutego br. Zarząd zdąży z propozycją zmian strukturalnych w szkołach?


Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz przedstawił porządek obrad po zmianach i poddał go pod głosowanie :


1.Otwarcie sesji.

2.Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 grudnia 2004r.

3.Sprawozdanie Starosty Kieleckiego z działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami.

4.Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia projektu regulaminu określającego szczegółowe warunki przyznawania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy i mieszkaniowego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Powiat Kielecki.

5.Sprawozdanie Starosty Kieleckiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego „Bezpieczny Powiat Kielecki” za 2004 r.

6.Informacja z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach za rok 2004.

7.Sprawozdanie z działalności Komendanta Miejskiego Policji za 2004 r. oraz informacja o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na obszarze powiatu.

8.Informacja Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz o zagrożeniach pożarowych powiatu.

9.Podjęcie uchwał w sprawie:


1.zmiany uchwały Nr X/58/2003 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Programu ochrony środowiska dla powiatu kieleckiego,

2.przyjęcia Sprawozdania z realizacji zadań przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2004 roku w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych,

3.zabezpieczenia kwoty dotacji przyznanej na realizację projektu pod nazwą „Młodzi Aktywni” w ramach umowy o udzielenie dotacji pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie a Powiatem Kieleckim,

4.nadania statutu Liceum Profilowanemu w Łopusznie,

5.zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2004 rok,

6.uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Kielcach na 2005 rok.

7.przyjęcia Apelu Rady Powiatu w Kielcach dotyczącego restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.

10.Przyjęcie planów pracy Komisji na 2005 rok.

11.Zapytania i interpelacje radnych.

12. Zamknięcie obrad.


Głosowanie:
za – 23
przeciw – brak
wstrzymało się – 4


W wyniku głosowania porządek obrad ze zmianami został przyjęty.


Do pkt 2
Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz
Poddał pod głosowanie przyjęcie Protokołu Nr XX/ 2004 r. z sesji Rady Powiatu z dnia 23 grudzień 2004 roku:

Głosowanie:
za – 27
przeciw – brak
wstrzymało się – brak


W wyniku głosowania Protokół Nr XX/2004 z sesji Rady Powiatu w dniu 23 grudzień 2004 r. został przyjęty.


Do pkt 3

Starosta Kielecki Zbigniew Banaśkiewicz
Przedłożył Radzie sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami tj. od 24 grudzień 2004r. do 22 luty br. – które stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Rada przyjęła sprawozdanie Starosty Powiatu z pracy Zarządu Powiatu za okres między sesjami.


Do pkt 4
·Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia projektu regulaminu określającego szczegółowe warunki przyznawania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy i mieszkaniowego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Powiat Kielecki.


Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak

W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/73/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie przyjęcia projektu regulaminu określającego szczegółowe warunki przyznawania dodatków za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy i mieszkaniowego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez Powiat Kielecki– która stanowi załącznik nr 3 do protokołu.


Do pkt 5

Starosta Kielecki Zbigniew Banaśkiewicz
Przedłożył Radzie sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego „Bezpieczny Powiat Kielecki” za 2004 r. – które stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Rada przyjęła sprawozdanie Starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego „Bezpieczny Powiat Kielecki” za 2004 r.

Do pkt 6
Informacja z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach za rok 2004– stanowi załącznik nr 5 do protokołu.


Rada przyjęła informację z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach za rok 2004 .


Do pkt 7
Pan Ryszard Wydrzyński Komendant Miejski Policji w Kielcach przedstawił sprawozdanie z działalności za 2004 r. oraz informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na obszarze powiatu- która stanowi załącznik nr 6 do protokołu.


Radny Henryk Karewicz
Zapytał czy Komendant ma zestawienie dot.porządku publicznego i ładu na terenie poszczególnych gmin.


Pan Ryszard Wydrzyński Komendant Miejski Policji w Kielcach
Szczegółowe zestawienie jest do wglądu w Biurze Rady Powiatu.
Do bezpiecznych gmin zalicza się : Chęciny, Chmielnik, Strawczyn.


Pan Edward Przywała Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom

W imieniu komisji podziękował Komendantowi za sprawozdanie. Na terenie powiatu kieleckiego przestępczość zmalała a jednocześnie wzrosła wykrywalność. Współpraca z samorządami jest należyta. Pocieszające jest to, że zadania inwestycyjne w każdym komisariacie i posterunku są kontynuowane na szeroka skalę. Poprawiane są warunki socjalne, przede wszystkim sanitariaty i pokoje przesłuchań. Przestępczość mimo, że zmalała jest na naszych ulicach wielka. Przed nami jest jeszcze wiele pracy. Będzie niebezpiecznie na naszych ulicach, dopóki będzie bezkarność wśród młodzieży. W województwie świętokrzyskim ok. 1000 osób czeka na wykonanie wyroku. W całej Polsce kara może odstraszyć przestępców. Jeden pensjonariusz w więzieniu kosztuje 1 800 zł.

Statystyki podają, że w zajęciach pozalekcyjnych bierze udział 20-25 % dzieci. Musimy zadbać, aby zorganizować dzieciom zajęcia pozalekcyjne, ale skąd wziąć na to pieniądze.

Komisja Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom w zeszłym roku zgłosiła wniosek do Zarządu Powiatu z prośbą o wystosowanie pisma do gmin i kuratorium w sprawie zagospodarowania młodzieży. Wyszło pismo z naszego wydziału, ale bardzo krótkie. Proponuję nie pisać takich pism. Potraktujmy ten temat bardziej poważnie.

Obowiązkiem Zarządu Powiatu jest zorganizowanie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego i to jak najszybciej.


Radny Tadeusz Kaleta
Czy policja dysponuje danymi o istnieniu sekt ?

Pan Ryszard Wydrzyński Komendant Miejski Policji w Kielcach
Policja zajmuje się zagadnieniem sekt i subkultur młodzieżowych.
Sekt na terenie województwa świętokrzyskiego nie ma. Działalność zorganizowana nie została zarejestrowana.


Radny Ryszard Mańko
Łączenie sekt i subkultur jest nieporozumieniem.


Pan Ryszard Wydrzyński Komendant Miejski Policji w Kielcach
Sekty są to odłamy religijne. Przy sektach też może dojść do zdarzeń przestępczych (ale nie musi).


Rada przyjęła sprawozdanie z działalności Komendanta Miejskiego Policji za 2004 r. oraz informację o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na obszarze powiatu.


Do pkt 8
Pan Jerzy Kurek Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz o zagrożeniach pożarowych powiatu - która stanowi załącznik nr 7 do protokołu.


Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lucjan Pietrzczyk
Sprawozdanie było bardzo wyczerpujące. Komendant Straży ma do pomocy organizacje społeczne. Ja też jestem w ochotniczej straży i w ciągu roku zaliczam kilkanaście wyjazdów do zdarzeń losowych. Jednostki ochotnicze pełnią ważną rolę społeczną, kulturowo-twórczą i wychowawczą na terenie naszej miejscowości . W jednostkach tych istnieją młodzieżowe drużyny pożarnicze (męskie i żeńskie). Jednostki te będą otaczane opieką i później z tych drużyn młode osoby przejdą do Ochotniczych Straży Pożarnych.

Należy docenić pracę Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Każdy z nas wspiera działania straży na swoim terenie.


Rada przyjęła informację Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz o zagrożeniach pożarowych powiatu.


Pan Maciej Lubecki Wójt Gminy Miedziana Góra
Przywitał wszystkich bardzo serdecznie oraz poinformował, że sesja odbywa się w sali historii Toru Kielce Automobilklubu Kieleckiego. Zadanie statutowym Automobilklubu jest bezpieczeństwo na drodze. Tutaj można nauczyć się jeździć w warunkach letnich i zimowych. Na koniec wójt zaprosił wszystkich do udziału w imprezach organizowanych przez Automobilklub.


Pan Jacek Śniadecki Radny Gminy Miedziana Góra
Za pomocą projektora multimedialnego przedstawił informację o gminie Miedziana Góra - która stanowi załącznik nr 8 do protokołu.


Pan Ireneusz Żak Komendant Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Miedzianej Górze
Za pomocą projektora multimedialnego przedstawił informację o działalności OSP w Miedzianej Górze - która stanowi załącznik nr 9 do protokołu.


Radny Henryk Karewicz
Poprosił o wsparcie finansowe ( w różnych przedsięwzięciach) gminy Miedziana Góra .


Radny Ryszard Mańko
Z liczb wynika, że ilość aktywnych strażaków i strażaczek jest równa grupom młodzieżowym. Nie znałem dobrze gminy Miedziana Góra. Odniosłem jednak wrażenie, że ilość miejsc architektury i zabytków w Miedzianej Górze nie jest bardzo duża. Życzę Wam , abyście realizowali wszystkie swoje zamierzenia.


Do pkt 9
Podjęcie uchwał w sprawie :

Do pkt 9 ppkt 1

·zmiany uchwały Nr X/58/2003 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Programu ochrony środowiska dla powiatu kieleckiego,

Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak

W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/74/2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie zmiany uchwały Nr X/58/2003 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia Programu ochrony środowiska dla powiatu kieleckiego– która stanowi załącznik nr 10 do protokołu.


Do pkt 9 ppkt 2

·przyjęcia Sprawozdania z realizacji zadań przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2004 roku w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych,


Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/75/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie przyjęcia Sprawozdania z realizacji zadań przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2004 roku w zakresie rehabilitacji osób niepełnosprawnych – która stanowi załącznik nr 11 do protokołu.


Do pkt 9 ppkt 3

·zabezpieczenia kwoty dotacji przyznanej na realizację projektu pod nazwą „Młodzi Aktywni” w ramach umowy o udzielenie dotacji pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie a Powiatem Kieleckim,

Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/76/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie zabezpieczenia kwoty dotacji przyznanej na realizację projektu pod nazwą „Młodzi Aktywni” w ramach umowy o udzielenie dotacji pomiędzy Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Warszawie a Powiatem Kieleckim– która stanowi załącznik nr 12 do protokołu.


Do pkt 9 ppkt 4

·nadania statutu Liceum Profilowanemu w Łopusznie,

Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/77/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie nadania statutu Liceum Profilowanemu w Łopusznie – która stanowi załącznik nr 13 do protokołu.


Do pkt 9 ppkt 5

·zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2004 rok,

Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/78/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów za 2004 rok – która stanowi załącznik nr 14 do protokołu.


Do pkt 9 ppkt 6

·uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Kielcach na 2005 rok.

Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/79/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu w Kielcach na 2005 rok– która stanowi załącznik nr 15 do protokołu.


Do pkt 9 ppkt 7

·przyjęcia Apelu Rady Powiatu w Kielcach dotyczącego restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej.


Radny Jarosław Chrobot
Na Komisji Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych pojawiła się koncepcja, aby Rada Powiatu skierowała stanowisko w powyższej sprawie. Uznajemy wszyscy ( chyba słusznie ), aby w placówkach publicznych nie było wprowadzonych rozwiązań, które pozwalają na mieszanie usług płatnych i nieodpłatnych. Nie ma nic gorszego, jeżeli daje się „furtkę” placówce publicznej finansowanej z pieniędzy publicznych, aby były wprowadzane takie rozwiązania. To jest korupcyjne i niemoralne.


Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz

Poinformował radnych, że po interwencji kilku dyrektorów szpitali w województwie podjął działania zmierzające do tego , aby ustawa dot. restrukturyzacji ZOS nie była podjęta.

Głosowanie:
za-27
przeciw-brak
wstrzymało się –brak



W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XXI/80/2005 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 luty 2005 roku w sprawie przyjęcia Apelu Rady Powiatu w Kielcach dotyczącego restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej– która stanowi załącznik nr 16 do protokołu.



Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz
Zapoznał radnych z pismem, które wpłynęło od Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego dot. przyjęcia uchwały w sprawie wystąpienia o zakwalifikowanie Województwa Świętokrzyskiego do strefy wolnej od upraw organizmów roślinnych zmodyfikowanych genetycznie. Uchwała Sejmiku winna uwzględniać opinie samorządów lokalnych. W związku z powyższym Komisja Rolnictwa poparła stanowisko Zarządu Powiatu przyjęte uchwałą Nr 129/22/05 – które stanowi załącznik nr 17 do protokołu. Przewodniczący Rady Powiatu przekazał stanowisko Zarządu Powiatu i Komisji Rolnictwa jako odpowiedź do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.


Do pkt 10

Przyjęcie planów pracy Komisji na 2005 rok.

Przewodniczący Rady Powiatu poinformował , że komisje stałe opracowały plany pracy na 2005 r . –które stanowią załącznik nr 17 do protokołu.


Rada Powiatu przyjęła plany pracy komisji stałych Rady Powiatu.


Do pkt 11

Zapytania i interpelacje radnych.

Radny Jacek Kuzia
Na temat reorganizacji placówek oświatowych mówiliśmy już w ubiegłej kadencji. Zdjęcie z porządku obrad dwóch uchwał jest nieprzekonujące. Wydaje się , że działania w tym zakresie były trochę opóźnione. Jeżeli do tych szkół mamy dołożyć 300 tys. zł. , to skąd weźmiemy te pieniądze ? Czy Zarząd ma jakąkolwiek koncepcję i kiedy ona zostanie przeprowadzona.
Następna sprawa to internat w Bodzentynie. Na ten temat w ogóle nic się nie mówi. Nie wiem czy mamy jeszcze ten internat, czy nie ?
Kolejna sprawa to poradnia, którą się organizuje drugą kadencję w Kielcach oraz zamiana budynku „Zameczek”.



Radny Tadeusz Kaleta
Panie Starosto czytałem w prasie artykuł na temat przekazania Województwie Świętokrzyskiemu środków od Ministra Ochrony Środowiska na usuwanie skutków po powodzi. Czy zna Pan ten temat i czy powiat takie środki otrzyma ?


Radny Marek Kwiecień
Wielu rolników z którymi spotykam się często pyta mnie o dopłaty. Czy Pan Starosta może wpłynąć na Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby dopłaty dla powiatu kieleckiego były wypłacone ?


Ryszard Barwinek Członek Zarządu Powiatu
Wycofano dzisiaj z porządku obrad dwie uchwały. Myślą przewodnią tych uchwał była sprawa rozwiązania zespołu i powołania w miejsce podzespołów jednego zespołu promującego szkoły w Podzamczu Chęcińskim i Chęcinach. Tak skonstruowana uchwała w pierwszej wersji uzyskała akceptację prawną i wydawało się , że można w ten sposób połączyć te zespoły nie likwidując żadnej z czynnych szkół. Taka była intencja i takie treści konsultowaliśmy na wszystkich komisjach. 18 lutego br. okazało się jednak, że są pewne niejasności co do interpretacji art. 62 ustawy Prawo oświatowe. Otóż rzecz dotyczy techników. Jedno technikum mamy pod nazwą technikum mechaniczne i drugie technikum budowy maszyn. Wydawało się , że można te technika połączyć w jeden zespół. Ustawa mówi, że można łączyć szkoły różnych typów i właśnie ta interpretacja prawna dot. tych dwóch techników . W związku z powyższym nie chcąc narazić Wysoką Radę na możliwość uchylenia tej uchwały a jednocześnie nie mając upoważnienia do innego rozwiązania, tzn. rozwiązania takiego, że jedną z tych szkół należy wygasić lub zlikwidować, nie można było procedur takich prowadzić , ze względu na to że przy rozwiązaniu zespołu obowiązują inne procedury, natomiast przy likwidacji szkoły procedury inne, trudniejsze. Uwzględnić należy tu opinie rady rodziców oraz stanowisko rady pedagogicznej. Uchwałę przygotowaliśmy nie pod likwidację szkoły, ale pod rozwiązanie zespołu. W związku z powyższym Zarząd Powiatu zdecydował się na zdjęcie z porządku obrad. Nie ma pełnej jasności co do interpretacji art. 62. Oczekujemy na pisemną odpowiedź. Nie rozpoczęliśmy likwidacji żadnej , czynnej szkoły, ponieważ zawsze liczymy i chcielibyśmy, aby tworząc szeroką ofertę, do naszych szkół przyszło jak najwięcej młodzieży, aby nie brakowało nam uczniów i środków na utrzymanie tych szkół. Na najbliższe posiedzenie zarządu Wydział Edukacji, Kultury i Sportu przygotuje koncepcję organizacyjno- prawną i finansową odnośnie funkcjonowania ZS Nr 7 i ZS Nr 2. Podejmiemy decyzję jak najszybciej, gdy tylko te materiały jeszcze raz przeanalizujemy. Docelowa koncepcja działania w jednym zespole jest koncepcją słuszną. I to jest odpowiedź na pytanie skierowane do Zarządu. Realizować będziemy również działania związane z powołaniem MOW. Za utrudnienia i dyskomfort, na który państwo radni byli narażeni, w imieniu Wydziału Edukacji , Kultury i Sportu, Zarządu Powiatu i własnym – przepraszam.



Starosta Kielecki Zbigniew Banaśkiewicz

w sprawie wypowiedzi radnego Marka Kwietnia

Powiat Kielecki też jest beneficjentem, który realizował zadania z Sapardu i też dostaliśmy je z wielomiesięcznym opóźnieniem. Po prostu w budżecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie było środków. Ostatnia decyzja o zaciągnięciu kredytu przez Agencję przyspieszy te działania.


w sprawie wypowiedzi radnego Tadeusza Kalety

Powiat Kielecki po powodzi co roku korzysta z tych środków. W ubiegłym roku otrzymała gmina Raków na modernizację mostu. W tym roku złożyliśmy wniosek i dostaliśmy promesę na kwotę 140 tys. zł. na modernizację drogi Ostrów- Golęciny.


w sprawie wypowiedzi radnego Jacka Kuzi

Prowadzimy rozmowy z panem Burmistrzem Stanisławem Krakiem i w ciągu tego tygodnia lub następnego sprawa zostanie definitywnie rozstrzygnięta co do wspólnej albo odrębnej koncepcji rozwoju internatu w Bodzentynie.
Natomiast sprawa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jest powiązana z możliwością pertraktacji prowadzonych z Akademią Świętokrzyską ( dot. zamiany). Pojawiły się pewne możliwości, które obalały kwestie zamiany tych obiektów , albo nabycia przez powiat budynku przy ul. Mielczarskiego – kwestia parkingu. Na dzień dzisiejszy jesteśmy na dobrej drodze w negocjacjach i będziemy państwa informować na następnej sesji.



Do pkt 12

Zamknięcie obrad.


Przewodniczący Rady Powiatu o godz. 13.30 ogłosił zamknięcie obrad.


Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Inspektor
Katarzyna Toporska





Przewodniczący Rady
Henryk Mieczysław Milcarz
Wprowadził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-05-18 14:22:40
Zmienił: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-05-18 14:46:15
Zatwierdził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-05-18 14:46:19
Przeczytano: 2495 razy.