Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
(Wersja opublikowana)
PROTOKÓŁ NR XXIII /2005 z nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Kielcach i Rady Gminy Masłów, która odbyła się w dniu 5 kwietnia 2005 roku w budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie
PROTOKÓŁ NR XXIII /2005

z nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Kielcach i Rady Gminy Masłów, która odbyła się w dniu 5 kwietnia 2005 roku w budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie


Na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Kielcach i Rady Gminy Masłów złożono hołd śp. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.


Przybyli : Parlamentarzyści -Pani Bożena Kiźińska Poseł na Sejm RP

Pani Zofia Grzebisz -Nowicka Poseł na Sejm RP

Pani Alicja Stradomska Senator RP

Pan Stanisław Szyszkowski Poseł na Sejm RP

Marszałek Województw Świętokrzyskiego Pan Franciszek Wołodźko

Komendant Miejskiej Policji w Kielcach - Pan Ryszard Wydrzyński

Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach- Pan Jerzy Kurek

Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Pan Henryk Mieczysław Milcarz z radnymi Powiatu Kieleckiego ( lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokółu )

Starosta Kielecki Pan Zbigniew Banaśkiewicz z Zarządem Powiatu oraz pracownikami Starostwa Powiatowego.

Przewodnicząca Rady Gminy w Masłowie Pani Jadwiga Ziernik z radnymi

Wójt Gminy Masłów Pan Włodzimierz Korona z pracownikami.



Zebrani uczestniczyli w Mszy Św. w Kościele Parafialnym Masłowie.
Nastepnie złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą pobyt Ojca Św.Jana Pawła II na Ziemi Masłowskiej.



Obrady sesji :

Przewodnicząca Rady Gminy Masłów Jadwiga Ziernki
Przywitała uczestników nadzwyczajnej sesji. Zebraliśmy się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie w wyjątkowej chwili, aby uczyć pamięć naszego największego Rodaka – Ojca Świętego, który w sobotni wieczór, o godzinie 21.37 zasnął. To historyczne wydarzenie i niezwykła chwila dla całego świata w tym także dla naszej społeczności.


Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Pan Henryk Mieczysław Milcarz
Witam wszystkich, którzy odpowiedzieli na moje zaproszenie i chcą wraz z Radą Powiatu Kieleckiego i Radą Gminy Masłów oddać hołd Naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II. Stwierdzam, że w sesji bierze udział ustawą wymagana liczba radnych by rada była zdolna do podejmowania prawomocnych decyzji.

„ Non omnis moriar” – tak ucieleśnia się na naszych oczach horacjańska formuła nieśmiertelności „ A przecież nie cały umieram. To co we mnie niezniszczalne trwa! Teraz staję twarzą w twarz z Tym, który Jest!- oto słowa Jana Pawła II, zapisane w „ Tryptyku Rzymskim. Zapisane niegdyś a przeżywane przez nas najintensywniej właśnie teraz.
Dane nam było przez blisko 27 lat obcować z najpokorniejszym ucieleśnieniem wielkości, z wielkością o którą On sam nie zabiegał , a która płynęła z Jego oddania, siły wewnętrznej i piękna tej osoby, i która spływa na każdego, kto się z nim zetknął.
Bo taki był ten nasz papież : przemieniał świat i przemieniał ludzi, pozostawiając w każdym odrobinę siebie. Teraz to my tworzymy jego nieśmiertelność w nas samych. A mówienie o mim w języku emocji jest jak trzęsienie ziemi. W takich chwilach odczuwa się całe piękno ojczystej mowy, stworzonej jakby specjalnie i po to, by rozpamiętywać samą osobę i Jego słowa. Bo po polsku czujemy z nim większą wieź i najpiękniej żal po Nim wyrażamy.
Po Papieżu Polaków. Piękno jego dokonań polegało w głównej mierze na ich jasności, prostocie, a zarazem wielkości. Z dalekiego kraju przyszedł Papież, który rozmawiał z ludźmi, pisał i publikował swoje poezje, niekiedy pojawiał się w zwykłym świeckim stroju, a gdy chorował nie krył się za murami Watykanu, jak jego poprzednicy. Było to nowatorstwo, a zarazem powrót do biblijnej prostoty chrześcijaństwa pierwszych wieków. Głębię Jego teologii odczytać możemy w jego pełnych znaczeniach proroczych gestach. To teologia zapisana w działaniu.
Papież Wojtyła był nauczycielem heroizmu jako swojego życiowego programu. wychodząc zza murów Watykanu dokonał gestu, powtarzającego się wciąż odnowa, jak wciąż odnawiany sakrament: ofiarował siebie. Ofiarował Siebie zarówno wierzącym jak i niewierzącym. Jego bliski kontakt z ludźmi sprawił, że nauki, które głosił stały się uniwersalne, ważne i prawdziwe.
Był papieżem dialogu. Bo też w dialogu widział On sens istnienia ludzkiego.
To nie kto inny, a Jan Paweł II udał się do wiezienia, aby tam rozmawiać ze swoim niedoszłym zabójcą, aby tam mu wybaczyć, aby tam pokazać światu, że zawsze jest miejsce na rozmowę, modlitwę i podanie ręki. Bo jak wielokrotnie powtarzał w swoich homiliach , wszyscy jesteśmy równi wobec Boga i wobec jego miłosierdzia. Papież szukał w drugim człowieku przede wszystkim dobra, bo jak mawiał, dobro, tak jak prawda, zawsze zwycięża.
Karol Wojtyła jest tym Papieżem, który w historii i w pamięci ludzkiej zapisze się jako Głowa Kościoła dążąca do pojednania ze wszystkimi.
Zyskał tym sobie szacunek pośród wyznawców innych religii.
Bo „ to miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu „.
A nie ma nic ważniejszego od człowieka. To nad tym biednym, potrzebującym pomocy człowiekiem należy i trzeba się pochylić. Do tego wzywał Papież bez przerwy. Stąd płynął ów dialog. Dialog, który wynikał w sposób naturalny z jego ogromnego szacunku dla człowieczeństwa.
Nigdy nie wolno wykorzystywać człowieka, depcząc jego godność- naczelną zasadą etyki Papieża była „ niezbywalna godność i wartość każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie czy kulturę”. Jan Paweł II nauczał. Że „powszechność odkupienia jest odpowiedzią na powszechność grzechu” oraz że „odkupienie jako odnowione stworzenie ustanowiło ład i harmonię we wszystkich wymiarach ludzkiego życia”. Tym wyrazistsze było wołanie Jana Pawła II o pokój na świecie. Jak żaden inny człowiek - Papież od początku Swojego pontyfikatu jednoznacznie przeciwstawiał się każdej agresji, każdej wojnie. To nigdy nie było dla Papieża dopuszczalne rozwiązanie jakichkolwiek międzynarodowych czy wewnętrznych konfliktów jego wielkości, jego niezwykłości i charyzmie stanowił nawet język, jakim komunikował się ze światem. Najbardziej skomplikowane problemy natury teologicznej, etycznej czy moralnej wykładał w sposób zarówno do ludzi młodych, jak i do tych najstarszych Jego głos wsłuchiwali się najwięksi tego świata. Był dla całego świata odpowiedzią na jego największą potrzebę- był autorytetem. Był tą opoką, która cierpliwie ofiarowywała się umysłom, ale przede wszystkim sercom i duszom ludzkim.
Papież pielgrzym- przed ponad ćwierćwiecze wędrujący do ludzi, odnajdujący bezbłędnie drogę do nich. Papież poszukujący. Przez wszystkie lata długiego pontyfikatu Papież podejmował wszystkie wyzwania współczesności.
Papież Polak ostrzegał, uczył i przepraszał.
Suma bitew stoczonych w imię chrześcijańskiej moralności i etyki, składała się na wielkość pontyfikatu polskiego Papieża. Były to bitwy bezkrwawe, bo ten wielki człowiek jak nikt inny dokonywał niepostrzeżenie cudów jednia ludzi : zjednywał ich sobie i jednał ich ze sobą wzajem.
Ostatnią katechezę papież poświęcił pełnemu wymiarowi człowieczeństwa. Jest tam miejsce na szczęście i piękno młodości, ale też na chorobę i starość. Wreszcie na śmierć, która dla chrześcijan nie jest końcem wszystkiego. Dlatego dziś nie mówimy: zegnaj. Powinniśmy raczej dziękować za to, co zostało nam dane.


Szanowni Państwo!.

Proponuję przyjąć treść rezolucji przygotowanej na dzisiejsze sesje przez aklamację, w sposób wyjątkowy – w skupieniu.


Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Lucjan Pietrzczyk
Rezolucja Rady Powiatu w Kielcach i Rady Gminy w Masłowie z dnia 5 kwietnia 2005 roku

Rada Powiatu w Kielcach i Rada Gminy w Masłowie zebrane na uroczystej wspólnej nadzwyczajnej sesji w dniu 5 kwietnia 2005 roku składają hołd Ś.P. Papieżowi Janowi Pawłowi II, Największemu Autorytetowi Współczesnego Świata, Niestrudzonemu Pielgrzymowi niosącemu miłość, pokój i pojednanie.

Pragnąc upamiętnić wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II 3 czerwca 1991 roku w Masłowie w Powiecie Kieleckim, kierując się potrzebą utrwalenia w sercach i umysłach naszych mieszkańców drogi, którą nam wskazał, Rady postanawiają wspólnie wydać pamiątkowy album związany z pobytem Ojca Świętego na naszej Ziemi.

Jesteś i będziesz Ojcze Święty naszym przewodnikiem. Zostawiłeś na całym świecie i Ziemi Świętokrzyskiej niezatarty ślad Twojego przesłania.


Przewodniczący Rady Powiatu w Kielcach Pan Henryk Mieczysław Milcarz
Dziękuję wszystkim, którzy są tu obecni, aby oddać hołd Naszemu Wielkiemu Rodakowi .
Proszę o wysłuchanie okolicznościowych programów w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mąchocicach Scholasterii, drużyny harcerskiej z Zespołu Szkół im. Ks. P. Sciegienego w Bilczy oraz Zespołu Masłowianie.

Zapraszam wszystkich chętnych do dokonywania wpisów kondolencyjnych do Księgi Pamięci wyłożonej w sali przedsesyjnej.


Zamykam sesje Rady Powiatu w Kielcach i Rady Gminy w Masłowie.


Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Inspektor
Aneta Rutowicz




Przewodniczący Rady

Henryk Mieczysław Milcarz
Wprowadził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-05-25 10:57:42
Zmienił: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-05-25 11:16:27
Zatwierdził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2005-05-25 11:22:12
Przeczytano: 1120 razy.