Ladowanie
Formularz Szukaj
Polski  
Kontrastowy    |  times new roman   verdana   arial   tahoma   helvetica   
Biuletyn Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kielcach
(Wersja opublikowana)
PROTOKÓŁ NR XI / 2004 z sesji Rady Powiatu w Kielcach odbytej w dniu 05 lutego 2004 roku w sali konferencyjnej (okrąglak) Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w godz. 10.00 – 13.00
PROTOKÓŁ NR XI / 2004

z sesji Rady Powiatu w Kielcach odbytej w dniu 05 lutego 2004 roku w sali konferencyjnej (okrąglak)
Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w godz. 10.00 – 13.00


Do pkt 1

Quorum w dniu 05 lutego 2004 roku wynosiło 28 radnych. Lista obecności stanowi załącznik nr 1 do protokołu.


W obradach brali udział :

- Zbigniew Banaśkiewicz Starosta Kielecki,

- Krystyna Kaczmarska Wicestarosta Kielecki,

- Zenon Janus Członek Zarządu,

- Ryszard Barwinek Członek Zarządu,

- Stefan Strojny Sekretarz Powiatu,

- Maria Klusek Skarbnik Powiatu,


Wiceprzewodniczący Rady Powiatu- Lucjan Pietrzczyk

Otworzył obrady, przywitał radnych i wszystkich uczestników sesji.
Następnie przedstawił porządek obrad:


Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie protokołu z X sesji Rady Powiatu w Kielcach z dnia 23 grudnia 2003 r.

3. Sprawozdanie Starosty Kieleckiego z działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami.

4. Sprawozdanie Starosty Kieleckiego działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2003 rok.

5. Informacja z realizacji programu „Bezpieczny Powiat Kielecki” za 2003 r.

6. Rozpatrzenie skargi.

7. Podjęcie uchwał w sprawie:

1) uchwalenie budżetu powiatu na 2004 rok.,

2) przyjęcia Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Kieleckiego na lata 2004-2008,

3) wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie – darowiznę przez gminę Bodzentyn, współwłasności nieruchomości położonej w Gminie Bodzentyn przy ul. Wolności,

4) zatwierdzenia sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Kielcach za 2003 rok,

5) uchwalenia planu pracy Rady Powiatu na 2004 rok.

8. Przyjęcie planów pracy Komisji na 2004 rok.

9. Zapytania i interpelacje radnych.

10. Zamknięcie obrad.



Do pkt 2

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lucjan Pietrzczyk
Poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu
Nr X/ 2003 r. z sesji Rady Powiatu z dnia
23 grudnia 2003 roku:


Głosowanie:

za – 27
przeciw – brak
wstrzymało się – brak


W wyniku głosowania protokół Nr X / 2003 z sesji Rady Powiatu w dniu 23 grudnia 2003 r został przyjęty.


Do pkt 3

Starosta Kielecki Zbigniew Banaśkiewicz
Przedłożył Radzie sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami tj. od 23 grudnia 2003 do 04 lutego br. – które stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

Rada przyjęła sprawozdanie Starosty Powiatu z pracy Zarządu Powiatu za okres między sesjami.


Radny Wojciech Furmanek
Zapytał o umorzenie przez prokuraturę sprawy dotyczącej Wydziału Komunikacji i Transportu. Pan Starosta nie wspomniał w sprawozdaniu działalności Zarządu Powiatu za okres między sesjami tj. od 23 grudnia 2003 do 04 lutego o tym umorzeniu. Z prasy dowiedzieliśmy, że takie umorzenie było. Podobnież były dziwne losy pisma z prokuratury, które zostało schowane przed Panem Starostą. Proszę o odpowiedz na pytanie jakie jest stanowisko Starosty wobec umorzenia postępowania. Czy Pan Starosta będzie się odwoływał od tego postanowienia prokuratury.


Do pkt 4,5


Starosta Kielecki Zbigniew Banaśkiewicz
Przedłożył Radzie sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2003 rok oraz informację z realizacji programu „Bezpieczny Powiat Kielecki” za 2003 r. –które stanowi załącznik nr 3 do protokołu.


Rada przyjęła sprawozdanie Starosty Powiatu z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego za 2003 rok oraz informację z realizacji programu „Bezpieczny Powiat Kielecki” za 2003 r.


Na obrady Rady Powiatu przybył Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz


Do pkt 6

Radca Prawny Ewa Kokowska
Z mocy art. 229 kpa Rada Powiatu jest uprawniona do rozpatrywania skarg na działalność kierowników i jednostek organizacyjnych Starostwa Powiatowego. Inspektor Nadzoru Budowlanego stanowi taką jednostkę. Skarga złożona na jego działalność podlega rozpatrzeniu przez Rade Powiatu. Należy to rozumieć specyficznie. Rada Powiatu nie ma uprawnień do wnikania od strony merytorycznej postępowania. Postępowanie dotyczy konfliktu w zakresie realizacji inwestycji na terenie gminy, gdzie sąsiadka skarżąca nie mogąc się pogodzić z jej istnieniem zakwestionowała jej istnienie. W tym zakresie Rada Powiatu się nie wypowiada. Rada Powiatu może zająć się oceną Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czy właściwie wykonuje swoje obowiązki, czy reaguje na pisma stron. Nikt nie wymaga oceny merytorycznej tego zdarzenia.

- podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi Władysławy Niebudek


Głosowanie:

za- 28
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała
Nr XI / 1 /2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 05 lutego 2004 roku w sprawie rozpatrzenia skargi Władysławy Niebudek – która stanowi załącznik nr 4 do protokołu


Do pkt 9

Podjęcie uchwał

Do pkt 9 ppkt 1

- uchwalenie budżetu powiatu na 2004 rok.,


Skarbnik Powiatu- Maria Klusek
Przedstawiła Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie budżetu powiatu na 2004 rok.,- która stanowi załącznik nr 5 do protokołu


Radny Tomasz Lato
Klub SLD odbył debatę na temat budżetu powiatu na 2004 . Chcę zwrócić uwagę, że dyskusja na temat cyfr budżetowych przerodziła się w kierunku wizji przyszłości służby zdrowia i oświaty. W tej dyskusji szukaliśmy odpowiedzi na co nas stać i co możemy osiągnąć z tego budżetu. Pokusiliśmy się o szukanie środków na obszary w których czulimy największy niedosyt. Są to nasze drogi. Pieniądze na dofinansowane 1 km dróg są małe. Nasz Klub zabiegał, aby znalazły się środki na budowę dróg na terenie powiatu. Budżet, który uchwaliliśmy to budżet „ niedosytu” w niewielki sposób pozwala realizować codzienne zagadnienia. Ale pozwala on funkcjonować w miarę sprawie. Dlatego nasz Klub SLD wnosi o przyjęcie tego budżetu.


Radny Władysław Karol Jacewicz
Klub PLS stwierdził, że budżet powiatu został skonstruowany prawidłowo . Musimy tym budżetem tak gospodarować by moc za te środki cos zrobić. Mamy niedosyty środków finansowych . Są 3 inwestycje strategiczne bardzo bliskie mi. Mamy świadomość ze pieniądze przeznaczone na służbę zdrowia wspomogą ja . Służba zdrowia oceniana jest jako działalność niedofinansowana, ale nie przez samorządy lecz przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli nie zmieni się podejście to pieniądze, którymi dysponujemy niczego nie załatwią. Klub PSL wniósł prośbę do Zarządu Powiatu aby zastanowił się nad modelem służby zdrowia w Powiecie Kieleckim jak dalej poprowadzić ją żeby była lepsza.


Radny Krzysztof Kaczor
Klub Samoobrony poprze przyjęcie projektu budżetu w tym kształcie. Wrażamy uznanie dla Skarbnika Powiatu .W ramach tak niskich środków potrafił całość dopiąć. Ostrzegany Zarząd Powiatu i koalicję rządząca, że nie poczyniła starań w kierunku zwiększenia dochodów na rok przyszły . Chociażby przez interpelacje i monity u posłów i senatorów .W budżecie 2004 rok brak jest inwestycji. Nikłe są środki na promocje i infrastrukturę.
W następnym roku przy powierzeniu nam dodatkowych zadań własnych może się okazać ze będziemy bankrutami. Baczniejszą uwagę będziemy mieli na rozrzutność i nie gospodarność. Są bowiem możliwości np. w administracji - chociażby poprzez ograniczenie limitu na rozmowy komórkowe , które w tym roku wyniosły 40 tys zł .


Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Lucjan Pietrzczyk
Klub Radnych Prawicy nie będzie głosował przeciwko budżetowi . Postanowiliśmy się wstrzymać. Budżet jest rzeczą trudną pod względem formalnym. Zgadza się wszystko, ciężko jest dać komuś więcej bo trzeba zaraz zabrać komuś . Chodzi nam o problem dróg , ja bywam często w PZD , wiele rozmów przeprowadziłem . Kwestia finansowania dróg jest dla naszego klubu kwestią ważną, na tej podstawie podjęliśmy decyzje o wstrzymaniu się nad uchwałą budżetową.



Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz

Poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia budżetu powiatu na 2004 rok.,



Głosowanie:

za- 23
przeciw-brak
wstrzymało się –5


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała
Nr XI / 2 /2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 05 lutego 2004 roku w sprawie uchwalenia budżetu powiatu na 2004 rok., – która stanowi załącznik nr 6 do protokołu



Do pkt 9 ppkt 2

- przyjęcia Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Kieleckiego na lata 2004-2008,


Głosowanie:

za- 28
przeciw-brak
wstrzymało się –brak



W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XI / 3 /2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 05 lutego 2004 roku w sprawie przyjęcia Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Kieleckiego na lata 2004-2008

– która stanowi załącznik nr 7 do protokołu


Do pkt 9 ppkt 3

- wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie – darowiznę przez gminę Bodzentyn, współwłasności nieruchomości położonej w Gminie Bodzentyn przy ul. Wolności



Radny Jarosław Chrobot
Wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie – darowiznę przez gminę Bodzentyn, współwłasności nieruchomości jest rozwiązaniem dla powiatu nie dobrym . Były próby podjęcia podobnej uchwały w poprzedniej kadencji Rady Powiatu .



Radny Wojciech Furmanek
Jeżeli z tego boiska korzysta klub sportowy „ Łysica” i go utrzymuje.
Myślę, że powiat nie stać na utrzymanie tego boiska. Ja opiekuję się takim boiskiem piłkarskim wiem jak duże są koszty utrzymania . Jeżeli gminna chce partycypować w kosztach. Chce wykonać modernizację to dlaczego nie !
Powiat nie przeprowadzi nigdy modernizacji tego boiska .


Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz
Poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie – darowiznę przez gminę Bodzentyn, współwłasności nieruchomości położonej w Gminie Bodzentyn przy ul. Wolności


Głosowanie:

za- 27
przeciw-brak
wstrzymało się –1


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała
Nr XI / 4 /2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 05 lutego 2004 roku w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie – darowiznę przez gminę Bodzentyn, współwłasności nieruchomości położonej w Gminie Bodzentyn przy ul. Wolności

– która stanowi załącznik nr 8 do protokołu


Do pkt 9 ppkt 4

- zatwierdzenia sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Kielcach za 2003 rok,


Głosowanie:

za- 28
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała Nr XI / 5 /2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 05 lutego 2004 roku w sprawie zatwierdzenia sprawozdanie Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Kielcach za 2003 rok,

– która stanowi załącznik nr 9 do protokołu


Do pkt 9 ppkt 4

- uchwalenia planu pracy Rady Powiatu na 2004 rok.


Głosowanie:

za- 28
przeciw-brak
wstrzymało się –brak


W wyniku głosowania podjęta została Uchwała
Nr XI /6 /2004 Rady Powiatu w Kielcach z dnia 05 lutego 2004 roku w sprawie uchwalenia planu pracy Rady Powiatu na 2004 rok – która stanowi załącznik nr 10 do protokołu


Do pkt 8

- Przyjęcie planów pracy komisji na 2004 rok
Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Mieczysław Milcarz poinformował, że zostały przedłożone plany Komisji Rady Powiatu celem przyjęcia .

Rada przyjęła plany pracy komisji na 2004 rok


Do pkt 10


Zapytania i interpelacje radnych

Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Lucjan Pietrzczyk
Wystąpił z apelem do Pana Starosty, aby na posiedzeniu Związku Powiatów Polskich wystąpił w obronie dużych powiatów.


Radna Irena Przygoda
Zapytała czy pracownik Starostwa Powiatowego były Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu musi pracować nadal w Starostwie Powiatowym


Radna Urszula Rysińska
Zapytała czy prawdą jest, że podpisana niedawno na 3 lata umowa z Wydziałem Komunikacji i Transportu na cenę 1m uległa zmianie. A jeżeli tak, to dlaczego?.


Radny Jarosław Chrobot
Zapytał o sytuację Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chmielniku. W placówce tej rozpoczęto remont , a młodzież jest obecnie obsługiwana w ZDZ w tragicznych warunkach. Do końca roku 2003 miała być uregulowana sytuacja tej placówki.


Radny Wojciech Furmanek
Zapytał o możliwość utworzenia w Kielcach na bazie istniejących Poradni Psychologiczno Pedagogicznych – Zespołu Poradni Psychologiczno Pedagogicznych pod kierunkiem tylko jednej dyrekcji i z jedną siedzibą .
Kolejny raz wnioskuję o takie rozwiązanie.


Radny Edward Przywała
Został przegłosowany budżet Powiatu na 2004 rok. Ja mam wielki niedosyt.
Chciałbym nim się podzielić. Szukamy oszczędności, przenieśliśmy szkołę w Chmielniku i z tego tytułu nie ma żadnych oszczędności, być może byłoby gorzej. Cały czas jest pytanie naszych wyborców „po co są te powiaty” .
Ja się zastanawiam czy nasze jednostki nie mogły by być administrowane przez urzędy gminy. Ja widzę sens powiatów. Widzę potrzebę większej organizacji w pozyskiwaniu środków unijnych. Mięliśmy wielkie opory w stworzeniu Wydziału Rozwoju i Promocji. Jestem zwolennikiem tworzenia Wydziału Rozwoju i Promocji lub Wieloosobowego Stanowiska. Widzę potrzebę działania takiej jednostki. Wydział Rozwoju i Promocji byłby koordynatorem w zdobywaniu środków pomocowych . Za tym kryją się wielkie pieniądze, nie jest prawdą, że każdy wydział może sięgać po środki pomocowe .Został nam przedstawiony na poprzedniej sesji program z ochrony środowiska, myślę, że na bazie tego programu możemy składać wnioski o środki pomocowe.
Wydział Rozwoju i Promocji mógłby być koordynatorem na co dzień . Zwracam się z prośbą do Pana Starosty o powrócenie do tematu i stworzenia tego Wydziału Rozwoju i Promocji


Radny Władysław Jacewicz
Poprosił Zarząd Powiatu o przygotowanie kompletu materiałowe na miesiąc marzec dotyczących
„funduszu poręczeń kredytowych „.


Radny Jacek Kuzia
Zapytał czy prawdą jest, że związku z wycofaniem się prezydenta ze współfinansowania utrzymania przedstawiciela w Brukseli Pan Starosta zobowiązał się do partycypowania w większych kosztach.


Starosta Kielecki Zbigniew Banaśkiewicz
W odpowiedzi na interpelację Radnego Wojciecha Furmanka. W Powiecie Kieleckim robimy wiele dobrych rzeczy, ale to nie powód żebyś my nie mówili o rzeczach które są złe. Sprawa Wydziału Komunikacji i Transportu powinna być zamknięta . Dopełniłem obowiązku powiadomienia prokuratury .
Nie będę decydował i polemizował z postanowieniami prokuratury. Powiem, że jako pracodawca cieszę się. Było podejrzenie popełnienia wykroczenia, ale go nie było.
W myśl nowej strategii i regulaminu organizacyjnego Starostwa Powiatowego nie chce o wszystkich sprawach wiedzieć ani decydować. Podzieliliśmy kompetencje . Pan Sekretarz Powiatu po konsultacji ze służbami prawnymi Starostwa Powiatowego uznali, że nie muszą Starostę informować o takiej sprawie. Chciałbym, aby tą sprawę zamknąć. W odpowiedzi na interpelacje Radnej Ireny Przygody ja wyciągnąłem konsekwencje w stosunku do Pana Mirosława Kowalskiego jako Naczelnika Wydziału Komunikacji .
Nie ma przymusu pracy w Starostwie Powiatowym tak samo jak nie ma przymusu dla pozostałych 143 pracowników . Jestem zadowolony z pracy merytorycznej Pana Mirosława Kowalskiego .
Do interpelacji Radnego Wojciecha Furmanka Zarząd Powiatu ma koncepcję funkcjonowania Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych myślę , że temat będzie uzupełnieniem dyskusji o oświacie . Żeby nie było przekłamań nie ma osobnej księgowości. Kierownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych nie tylko pełnią kierownicze stanowiska.
Co do głosu Radnego Lucjana Pietrzczyka żeby nie lobbing Związku Powiatu Polskich to wiele rzeczy jako samorządowy nie mogli byśmy załatwić , mamy możliwość wpływania na decyzje .Te sugestie przekaże na zbijającym się zgromadzeniu ZPP.
Pani Radnej Urszuli Rysińskiej ustosunkuje się na piśmie . Co do odpowiedzi dla Pana Radnego Jarosława Chrobota Pan Rady jako Członek Zarządu uczestniczył jeszcze w sprawach. Były trudności finansowe ale myślę do końca br. półrocza problem poradni zostanie rozwiązany. Przy analizie i informacji na sesji w sprawie oświaty w powicie kieleckim będzie to uwzględnione . Odnosząc się do boiska nie może być tak, że będzie rządziła gmina co jest istotnie i ważne dla powiatu . Będzie koordynacja przez Radę Powiatu, Zarząd Powiatu w kwestii działań.
W odpowiedzi na Pytanie pana Radnego Edwarda Przywały
Rada Powiatu musi wiedzieć, że aby pewne projekty zrealizować ,inwestycje, pozyskać środki zewnętrzne , środki strukturalne. To jest to procedura dość odległa w czasie . Najpierw trzeba przygotować dobry projekt , program , później operacyjny program , wnioski , montaż finansowy . Nie po to Rada Powiatu przyjmowała program dotyczący rynku pracy i Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Powiatu Kieleckiego na lata 2004-2008,
Nie są to książki na półki . Fundusz Poręczeń Kredytowych praca nad funduszem jest ciągła. Zadaniem Zarządu Powiatu jest aby ten fundusz doprowadzili do końca. Fundusz Poręczeń Kredytowych jest potrzebny dla rozwoju powiatu. Opowiedz na pytanie Radnego Jacka Kuzi starostowie na konwencje ZPP otrzymali stanowisko partycypowania w kwocie 80 tys proporcjonalnie do liczy mieszkańców . Tak to zostało utrzymane . Jeśli chcemy pozyskiwać środki finansowe mając na uwadze racjonalizacje wydatków –lepiej mieć tam w Brukseli nie jednego ale dwóch pracowników. Z tego tytułu mogą wzrosnąć koszty. Jeśli będzie taka wola Rady Powiatu, żeby tam nie był jeden przedstawiciel . Wiec wtedy będzie trzeba podjąć decyzje .


Przewodniczący Rady Powiatu Henryk Milcarz poinformował ,że jest potrzeba zwołania dodatkowej sesji poświęconej funkcjonowaniu oświaty w dniu 27.02.2004 r.


Do pkt 11

Przewodniczący Rady Powiatu o godz. 14.00 ogłosił zamknięcie obrad.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:
Aneta Rutowicz



Przewodniczący Rady
Henryk Mieczysław Milcarz
Wprowadził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2004-03-19 13:52:26
Zmienił: Jadwiga Witkowska-Simlat 2004-03-19 14:26:27
Zatwierdził: Jadwiga Witkowska-Simlat 2004-03-19 14:26:34
Przeczytano: 1558 razy.